Šesť rokov – poviete si, to je teda dlhá doba! Napríklad, keď váš lenivý synáčik po šiestich rokoch vášho štedrého financovania vysokoškolského štúdia zahlási: “Hurá, už som bakalár!” Mám však aj iný príklad: čo tak vyhrať polmaratón na MMM po šiestich rokoch od svojho prvého štartu? V porovnaní s prvým príkladom to vyzerá byť slušný výkon a príklad toho, ako sa dá cieľavedomou prácou a odhodlaním dosiahnuť ťažko dosiahnuteľný cieľ. Športovcovi, o ktorom chcem dnes písať, sa podarilo za 6 rokov poctivého tréningu zlepšiť svoj polmaratónsky čas o skvelých 28 minút!
Braňo Šarkan (Šarki) je všestranne nadaný športovec a hoci sa predtým behu venoval iba v rámci hokejbalového tréningu, nebol pre mňa veľký problém ho v roku 2010 zlákať do Košíc zabehnúť polmaratón. Na služobnej ceste v Anglicku som vo výpredaji kúpil bežecké dresy, nech sme akože tím a spolu so Šarkim sme dumali nad taktikou, aké tempo udržiavať a kedy to rozbaliť :). Dohoda znela: Rozbalíme to na 16-tom kilometri!
Po 16. kilometer sme udržiavali vyrovnané tempo, no darmo som sa pokúšal rozbaliť to, ako sme sa dohodli, zrýchliť sa podarilo iba Šarkimu. Svoj prvý polmaratón v Košiciach zdolal za 1:37:37. Na prvú účasť nie také zlé, čo poviete?
Šarkiho potenciál sa ukázal už o mesiac v Liptovskom Mikuláši, kde sa výrazne zlepšil na 1:25:40. V roku 2011 už Šarki vyhráva svoj prvý polmaratón v Čadci za 1:21:59. Bolo že to radosti, keď mi volal s touto výbornou novinou. S jedlom rastie chuť, a tak o týždeň na to posúva svoj osobný rekord pod hodinu dvadsať na polmaratóne Košice-Seňa (1:19:51). V tej dobe Šarki stále ešte trénuje podľa vlastného uváženia a bez väčších skúseností v bežeckom tréningovom procese. Behať časy okolo 1:20 v takýchto podmienkach je veru slušný výsledok, iste uzná každý vytrvalostný bežec. Jeho talentu si však všíma tréner Milan Slivka, a tak od mája 2012 už Šarki trénuje pod hlavičkou AK MŠK Kysucké Nové Mesto. Vedenie odborníka prináša svoje ovocie ešte v roku 2012, keď sa Šarki vracia do Košíc, kde skončí na polmaratóne štvrtý s časom 1:13:02. Len za 2 roky sa zlepšil o viac ako 24 minút!
Cieleným tréningom zameraným na päť a desaťkilometrové trate sa Šarki naďalej zrýchľuje, a tak nečudo, že sa mu darí víťaziť na rôznych podujatiach, spomeniem aspoň desiatky v Krásne nad Kysucou (2012), Majcichove (2014), či Strážskom (2014).
Vysoká intenzita zaťaženia si pýta svoju daň a to sa bohužiaľ nevyhlo ani Braňovi, ktorého v priebehu nasledujúcich rokov trápia problémy s chodidlom, či achilovkami a lýtkovými svalmi. Dôslednou rekonvalescenciou a pevnou vôľou sa mu však tieto problémy podarilo prekonať. Uzdravený Šarki opäť riadne dupe na plyn, a tak sa mu v rokoch 2015 a 2016 daria aj pekné výsledky na dráhe. Korunou dráhových výsledkov je titul majstra Slovenska na 10000 m za rok 2016 na domácej pôde v Kysuckom Novom Meste v čase 31:30,88.
Výbornú formu v roku 2016 predvádza v Bratislave, kde beží osobák na ČSOB Bratislava Marathon – 1:09:23. Šarki v podvedomí stále živí myšlienku vrátiť sa do Košíc na MMM a vyhrať tu “polku”. A po šiestich rokoch od svojho prvého štartu sa mu to nakoniec aj podarilo s časom 1:11:33 pred Anatoliyom Malyyim z Ukrajiny a Markusom Göttertom z Nemecka. Hoci svoj bratislavský osobný rekord neprekonal, víťazstvo na tomto krásnom podujatí si veľmi váži.
Ja sám ako aktívny bežec vnímam Medzinárodný maratón mieru ako niečo výnimočné. Keď si spomeniem na svoje a Šarkiho bežecké začiatky, víťazstvo na takom veľkom podujatí sa nám javili ako sen. A vidíte, predsa sa ukázalo, že poctivou drinou a odhodlaním možno dosiahnuť aj veľké výsledky. Treba len mať svoj cieľ jasne pred sebou a nasledovať ho. Takže hor sa do tréningu a nezabúdajte na heslo bežeckého velikána Emila Zátopka: “Keď nemôžeš, pridaj!”
MS